Svařování
Použití - modul Svařování
Technologie svařování je určena pro stanovení času práce při svařování klasickou elektrodou MMA, trubičkovým drátem MAG, v ochranné atmosféře plynu, a to jak MIG, tak TIG. Tyto technologie se pak dělí podle způsobu manipulace při práci na svařování podle rýsování, svařování do přípravku, svařování plechových dílů, a to na svařování ruční a svařování za pomoci robota.
Nastavení - v editaci můžeme nastavit podle technologií čas potřebný na nasazení a upnutí jednotlivých dílů. Dále můžeme editovat rychlost různých způsobů svařování v m/min podle polohy, včetně spotřeby svařovacího drátu. Také můžeme upravit a přidat manipulační časy (otáčení svařence) při vlastním svařování a potřebný čas na broušení svaru podle požadavku na kvalitu povrchu. Je možné upravit i koeficienty časů potřebných pro předehřev svařence ze silného materiálu atd.
Zadávání – například při svařování převodovek, která má uchycení pro tři hřídele zakrytované plechem, vybereme nejprve technologii svařování a pak zadáme velikost dávky (počet kusů v dávce).
- V zadání Nového úkonu začneme Manipulací - podle potřeby při výrobě doplňujeme další manipulace.
- Hlavní rám svařence budeme skládat volně na svařovací desce, vybereme Stehování a v něm způsob stehování (položka stehování na rysku do úhlu). Zde postupně zadáme, z kolik dílů se podsestava skládá a ostatní potřebné parametry.
- Pro podsestavy uchycení hřídelí budeme mít k dispozici přípravek, proto vybereme Stehování do přípravku. Zde zadáme potřebné parametry a vybereme způsob upnutí a jeho počty.
- Pro zakrytování z plechových dílů vybereme Stehování plechu a uvedeme podle potřeby požadovanou četnost stehů na metr.
- Po nastehování sestavy pokračujeme s jejím svařením, kde postupně zadáme jednotlivé svary.
- Dále podle požadavků provádíme Broušení podle velikosti svaru a jeho náročnosti na kvalitu.
- Ve Vlastním úkonu pak můžeme zadat nestandardní úkon včetně času na jeho vykonání v N minutách. Např. přerovnání svařence atd.
Při práci s robotem u pracovišť s výměnnými stoly bývají časy obsluhy a časy vlastního svařování rozdílné. V případě souběžných prací, vybereme na levé straně tabulky zaškrtnutím jen ty řádky, které mají delší časy (tedy práci, která vyžaduje delší čas).
Do záložky Základní informace se vkládá popis výrobku, výchozí materiál, případně obrázek. Do záložky
Dokumenty/Soubory pak můžeme uložit ty dokumenty, které chceme uschovat.
Výstup - obsahuje potřebné časy v N minutách na operaci, na kus, na dávku, na přípravu a potřebné množství svařovacího materiálu. Výsledek pak můžeme uložit, tisknout nebo exportovat.